Tuesday, November 18, 2008

Pancakes

One little known fact about our household is that our sons eat either pancakes or waffles almost every morning. It has become a part of their daily routine. This 10lb bag will make about 220 pancakes, costs about $5.50 and it will make enough pancakes or waffles to last about 30 days. I cook up a quarter to half this bag at a time on the weekends when I have more time, wrap up serving sizes of six in waxed paper and freeze them so that the boys can just heat up their own breakfasts in the morning. When I'm cooking them up on Sunday morning, its just as easy to make a few extra dozen and the clean up is the same. My boys have mastered the art of heating up foods in the toaster oven without getting burned, which liberates them to do some of their own cooking as they feel the need. They get a sense of satisfaction in being self sufficient as well.

For comparison, Eggo Frozen Buttermilk Pancakes have 12 pancakes in a box and cost $3.89. Yeah, that's about $.33 a pancake, as opposed to my $.025 per pancake or 13 times more expensive (plus the cost of cooking and waxed paper).

2 comments:

Gary Rith Pottery Blog said...

I will be over tomorrow with my plate and fork around 6 am, OK?

Crafter of Khnum said...

Sounds great! Do you prefer pancakes or waffles? We make sausages, but for you we would make an exception for side dish as well.